W sprawach frankowych w ostatnim czasie coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której banki pozywają kredytobiorców o zwrot udostępnionego im kapitału kredytu. Co ciekawe, dzieje się tak również w sytuacji, gdy kredytobiorca rozliczył się już z bankiem, dokonując potrącenia (kompensaty) wzajemnych roszczeń stron, tj. roszczenia kredytobiorcy o zwrot nienależnie uiszczonych (w oparciu o nieważną umowę) rat kredytu z roszczeniami banku o zwrot kwoty udostępnionego kapitału.
Zwykle w wyniku takiego potrącenia wierzytelności banku ulegają całkowitemu umorzeniu (wysokość dokonanych przez kredytobiorców spłat przewyższa udostępniony im kapitał).
Pomimo tego niektóre banki w dalszym ciągu pozywają kredytobiorców ignorując, a w niektórych przypadkach wręcz zatajając w nowej sprawie (wytoczonej z ich powództwa) informację o tym, że takowa kompensata miała miejsce.
W ocenie naszej Kancelarii, opisane wyżej praktyki banków stanowią nadużycie prawa procesowego, które nie zasługuje na jakąkolwiek ochronę.
Na próżno szukać tutaj wyjaśnienia przyjęcia przez niektóre banki takiej, a nie innej strategii procesowej. Najprawdopodobniej czynią to w obawie przed ewentualnym przedawnieniem ich roszczeń.
Z perspektywy frankowicza pozew o zwrot kapitału kredytu, który został już spłacony ratami, może wydawać się niepokojący. Jednak nie należy wpadać w panikę. To co istotne, to podjęcie odpowiednich działań procesowych, które doprowadzą do oddalenia takiego powództwa oraz obciążania banku kosztami dodatkowego (i całkowicie zbędnego) postępowania sądowego.
Istnieją bowiem skuteczne instrumenty procesowe obrony przed takim powództwem. Takim instrumentem jest przede wszystkim procesowy zarzut wygaśnięcia zobowiązania bądź zarzut potrącenia.
Jednakże z uwagi na złożoność problemu kompensacji roszczeń dokonanej przez potrącenie (materialnoprawne lub procesowe) i skomplikowany charakter skutków prawnych z tym związanych, najlepszym wyjściem dla kredytobiorcy dążącego do prawidłowego rozliczenia z bankiem przez potrącenie jest konsultacja z profesjonalnym pełnomocnikiem, w celu wypracowania najkorzystniejszego z prawnego i ekonomicznego punktu widzenia rozwiązania, uwzględniającego wszelkie indywidualne okoliczności danej sprawy.
Priorytetową kwestią powinno być zadbanie o skuteczne i prawidłowe złożenie materialnego oświadczenia o potrąceniu przed wytoczeniem pozwu przez bank, ew. skuteczne złożenie takiego oświadczenia w procesie, w odpowiedzi na pozew. Jeżeli kredytobiorca nie złożył (lub też nie zdążył złożyć) oświadczenia o potrąceniu przed wytoczeniem pozwu przez bank – nic straconego. Rzetelne poprowadzenie sprawy pozwoli bowiem kredytobiorcy uniknąć ryzyka poniesienia wysokich kosztów postępowania na rzecz banku (5% od kwoty kredytu wraz z kosztami zastępstwa procesowego).
Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące Twojej sprawy, zapraszamy do kontaktu.