Premia kompensacyjna to forma pomocy państwa – rekompensata dla właścicieli nieruchomości, którzy w okresie od 12 listopada 1994 r. do 25 kwietnia 2005 r. ponieśli straty wynikające z regulowania stawek czynszu. Podstawowym warunkiem w procesie ubiegania się o premię kompensacyjną (środki własne) jest złożenie wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej.
Właściwe przygotowanie do złożenia wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej jest kluczowe z perspektywy sprawnego i skutecznego przejścia całej procedury, w tym pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez BGK. Poniżej przedstawiamy kluczowe kroki, które należy podjąć przed jego złożeniem.
- Sprawdź – czy spełniasz warunki do uzyskania premii
To pierwszy a zarazem podstawowy krok. O tym kto i kiedy może skorzystać z dofinansowania – pisaliśmy w naszym ostatnim wpisie, do którego serdecznie ZAPRZASZAMY! Szczegółowe wytyczne w zakresie tego – kto może być Inwestorem, kiedy i na jakich warunkach, jak również jakie inwestycje kwalifikują się do dofinansowania – zawiera ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2024 r. poz. 1446 z późn. zm.). Jeśli zastanawiasz się lub masz wątpliwości czy spełniasz wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania – zgłoś się do Nas! Nasza Kancelaria chętnie dokona analizy Twojej sytuacji.
- Zgromadź wszelkie niezbędne dokumenty
Każdy wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej musi być poparty odpowiednią dokumentacją. Z perspektywy Inwestora to najbardziej wymagający i często czasochłonny proces, który warunkuje skuteczność pozytywnego rozpatrzenia złożonego wniosku. Ponadto sama wysokość premii kompensacyjnej jest uzależniona od przedłożenia wybranych dokumentów.
Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które Inwestor zobowiązany jest dołączyć do wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej:
- odpis księgi wieczystej nieruchomości, a w przypadku wyodrębnionych lokali odpisy ksiąg wieczystych lokali kwaterunkowych będących własnością osób wymienionych w części I wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne) – nie starszy/e niż 3 miesiące;
- aktualny wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej oraz wypis z kartoteki budynków;
- dokumenty stanowiące podstawę nabycia prawa własności budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego – oryginały lub kopie;
- dokumenty potwierdzające, że lokale wymienione w części IV wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej (lokale, które wskazujemy jako kwaterunkowe i od których będzie naliczana premia kompensacyjna) były lokalami kwaterunkowymi, o wskazanej powierzchni użytkowej oraz okresie obowiązywania ograniczeń – oryginały lub kopie;
- pełnomocnictwo notarialne (sporządzone w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym) – jeśli wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne) podpisują osoby inne niż Inwestor;
- dokument potwierdzający podpis złożony na wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne) – wzór podpisu poświadczony notarialnie lub w banku prowadzącym rachunek bankowy.
- Sporządź szczegółowy zakres prac przedsięwzięcia remontowego
Kolejnym ważnym elementem wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne) jest przygotowanie planu inwestycyjnego / zakresu rzeczowego prac planowanych w ramach realizacji przedsięwzięcia remontowego. Oprócz opisu – skupiającego się na zakresie rzeczowym / wykazie prac, należy również określić szacunkowy koszt brutto całego przedsięwzięcia remontowego oraz planowany termin zakończenia całej inwestycji. Jeśli chodzi o zakres rzeczowy – Inwestor powinien go opisać w sposób jak najbardziej precyzyjny. Ważne jest, aby taki zakres uwzględniał pomieszczenia, które są objęte zakresem prac oraz wskazywał na ilości materiałów które podlegać będą wymianie. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że szacunkowy koszt przedsięwzięcia remontowego nie może być niższy od wysokości przyznanej premii kompensacyjnej. W tym celu niezwykle przydatny okazuje się kalkulator premii kompensacyjnej udostępniany przez BGK, który pomaga wyliczyć szacunkową wysokość premii kompensacyjnej.
Wysokość premii kompensacyjnej jest natomiast równa iloczynowi wskaźnika kosztu przedsięwzięcia oraz kwoty wynoszącej 2 proc. wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały w stosunku do tego lokalu ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem, w okresie od 12 listopada 1994 roku do 25 kwietnia 2005 roku, a w przypadku nabycia budynku albo części budynku po 12 listopada 1994 roku w sposób inny niż w drodze spadkobrania — od dnia nabycia do dnia 25 kwietnia 2005 roku.
- Zweryfikuj poprawność oraz kompletność wniosku
Po zgromadzeniu wymaganych dokumentów koniecznie sprawdź ich kompletność oraz poprawność wszystkich danych zawartych we wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne). Wyeliminowanie potencjalnych omyłek na tym etapie może skutecznie zapobiec konieczności dokonywania stosownych korekt czy uzupełnień na późniejszym etapie procedowania wniosku – co może przyczynić się do szybszego rozpatrzenia wniosku.
- Złóż wniosek i monitoruj jego status
Kompletnie przygotowany wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne) składamy bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK podejmuje decyzję w sprawie przyznania premii w terminie 30 dni roboczych licząc od następnego dnia po dacie otrzymania kompletu wymaganych dokumentów. Termin ten ulega wydłużeniu w przypadku wystąpienia okoliczności m.in. takich jak: niekompletność wniosku, brak wymaganych informacji, dokumentów lub wystąpienia innych nieprawidłowości oraz w innych uzasadnionych przypadkach.
***
Staranność w przygotowaniu wniosku o premię kompensacyjną (środki własne) znacznie zwiększa szanse na jego sprawne i pozytywne rozpatrzenie przez BGK. Do zadań kluczowych po stronie Inwestora należy skompletowanie wszelkiej wymaganej dokumentacji – co bardzo często okazuje się niezwykle czasochłonnym i trudnym zadaniem.
Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem premii kompensacyjnej lub być może zastanawiasz się czy spełniasz wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania – zapraszamy do kontaktu!
Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie w całym procesie ubiegania się o przyznanie premii kompensacyjnej, tj. m.in.:
- analizę Twojej sytuacji pod kątem spełnienia wymagań,
- pomoc w przygotowaniu, kompletowaniu oraz weryfikacji dokumentów,
- składaniu wniosku oraz bieżącym kontaktu z BGK.
Zapraszamy do kontaktu – razem przejdziemy przez cały proces, zwiększając Twoje szanse na uzyskanie należnego wsparcia!