Premia kompensacyjna to forma pomocy państwa – rekompensata dla właścicieli nieruchomości, którzy w okresie od 12 listopada 1994 r. do 25 kwietnia 2005 r. ponieśli straty wynikające z regulowania stawek czynszu.

Premia kompensacyjna przysługuje inwestorom korzystającym z kredytu z premią remontową lub ze środków własnych – przyznawana inwestorom realizującym: a) przedsięwzięcie remontowe, b) remont jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Premia wypłacana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2024 r. poz. 1446 z późn. zm.).

Beneficjenci premii kompensacyjnej

O dofinansowanie projektu w ramach premii może ubiegać się osoba fizyczna, która jest właścicielem budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym albo właścicielem części budynku mieszkalnego i która była właścicielem tego budynku mieszkalnego albo tej części budynku także w dniu 25 kwietnia 2005 roku albo nabyła ten budynek albo tę część budynku w drodze spadkobrania od osoby będącej w tym dniu właścicielem.

W przypadku współwłasności budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego, do wniosku o premię kompensacyjną muszą przystąpić łącznie wszystkie uprawione osoby fizyczne.

Zgodnie z powyższym, możemy wyróżnić następujące kategorie osób fizycznych, które mogą ubiegać się o przyznanie premii kompensacyjnej:

  • Właściciel nieruchomości – jeśli posiada budynek mieszkalny, w którym znajdował się przynajmniej jeden lokal kwaterunkowy w okresie 12.11.1994 r. – 25.04.2005 r. i nabył prawo własności nieruchomości przed 25 kwietnia 2005 r.,
  • Spadkobierca nieruchomości – jeśli odziedziczył budynek mieszkalny, w którym znajduje się przynajmniej jeden lokal kwaterunkowy w okresie 12.11.1994 r. – 25.04.2005 r. i odziedziczył go po osobie, która przed 25 kwietnia 2005 r. była jego właścicielem,
  • Współwłaściciel udziałów w nieruchomości – jeśli posiada udział/udziały w budynku mieszkalnym w którym znajdował się przynajmniej jeden lokal kwaterunkowy w okresie 12.11.1994 r. – 25.04.2005 r. i nabył tenże udział/y w nieruchomość przed 25 kwietnia 2005 r.,
  • Spadkobierca udziałów w nieruchomości – jeśli odziedziczył udział/y w budynku mieszkalnym w którym znajduje się przynajmniej jeden lokal kwaterunkowy w okresie 12.11.1994 r. – 25.04.2005 r. i odziedziczył go po osobie, która przed 25 kwietnia 2005 r. była jego właścicielem.

Należy podkreślić, że w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego premia kompensacyjna przysługuje jednokrotnie.

Warunki ubiegania się o przyznanie premii kompensacyjnej

Podstawowym warunkiem w procesie ubiegania się o premię kompensacyjną jest złożenie wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej.

Wniosek o premię kompensacyjną (środki własne) składany jest na formularzu udostępnionym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zawiera m.in. takie pozycje:

  • dane identyfikujące budynku mieszkalnego,
  • dane osobowe inwestora,
  • informacje o lokalach kwaterunkowych, ich powierzchni użytkowej i okresach, w jakich ich wynajem podlegał ograniczeniom dotyczącym wysokości czynszów za najem lokali kwaterunkowych, w zakresie wymaganym do obliczenia wysokości premii kompensacyjnej,
  • dane przedsięwzięcia remontowego/remontu – zakres rzeczowy wraz z szacowanymi kosztami przedsięwzięcia lub remontu – w przypadku finansowania przedsięwzięcia lub remontu ze środków własnych.

Ponadto do wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej inwestor zobowiązany jest dołączyć szereg dokumentów, tj. m.in.:

  • dokumenty/kopie dokumentów stanowiących podstawę nabycia prawa własności budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego,
  • dokumenty/kopie dokumentów potwierdzających, że lokale wymienione we wniosku były lokalami kwaterunkowymi, o wskazanej powierzchni użytkowej oraz okresie obowiązywania ograniczeń.

Bądź z Nami na bieżąco – już w kolejnym wpisie opowiemy jak dobrze przygotować się do złożenia wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej (środki własne).

***

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem premii kompensacyjnej lub być może zastanawiasz się czy spełniasz wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania – zapraszamy do kontaktu!

Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie w całym procesie ubiegania się o przyznanie premii kompensacyjnej, tj. m.in.:

  • analizę Twojej sytuacji pod kątem spełnienia wymagań,
  • pomoc w przygotowaniu, kompletowaniu oraz weryfikacji dokumentów,
  • składaniu wniosku oraz bieżącym kontaktu z BGK.

Zapraszamy do kontaktu – razem przejdziemy przez cały proces, zwiększając Twoje szanse na uzyskanie należnego wsparcia!